menu Digit&All logo

Mağaza Kurulum

Top

Hemen bugün,
işinizi online dünyaya taşımaya başlayalım...

İşinizin büyüme potansiyeline çok güveniyorsunuz ve dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerinizi 7 / 24 ürünlerinizle buluşturmak istiyorsunuz. Fiziksel mağazanız olsun olmasın, Shopify ile işinizi online dünyaya taşıyabiliriz.

Nasıl yapacağımızı aşağıda bulabilirsiniz, eğer sorularınız olarsa lütfen bizimle iletişime geçin...

digit&all home page digit&all home page

Online mağazanızı nasıl kuracağız?

online mağaza kurulum aşamaları online mağaza kurulum aşamaları Daha fazla detay için tıklayın...

Ne kadar sürecek?

Bu tamamen ne istediğinize bağlı. Minimum süre 2 hafta olacaktır ve maksimum süreyi sizin tercihleriniz belirleyecektir.

Aşağıdaki tablo, tecrübelerimize göre online mağaza kurulumu için gerekli olan tahmini süreleri göstermektedir. Maksimum süreler tercihlerinize göre daha kısa veya uzun olabilir. Örneğin;

Geliştirme süreci, marka kimliği oluşturma ve grafik tasarım ihtiyacı varsa daha uzun sürecektir. Eğer markanızın logosu, renkleri ve diğer görselleri hazırsa süre daha kısa olacaktır.

Eğitim aşaması eğitim verilecek kişi sayısına bağlı olarak kısalabilir veya uzayabilir.

Adımlar Minimum Maksimum
Alan adı seçimi 1 gün 3 gün
Platform seçimi 2 gün 1 hafta
Geliştirme 1 hafta 3 hafta
Entegrasyon 2 gün 1 hafta
Test 2 gün 1 hafta
Eğitim & Başlangıç 2 gün 1 hafta

Yeni online mağazanızın proje ve zaman planını oluşturmamız için bizimle iletişime geçin...


Online Mağaza Kurulumu - detaylar

Mağaza adının belirlenmesi

İlk adım olarak, online mağazanızın alan adına (domain) karar vereceğiz ve boşta olup olmadığına bakacağız. Müşterileriniz online mağazanıza bu adres üzerinden ulaşacaklar ve adresiniz markanızın önemli bir parçası olacak. Alan adı kararı çok önemli bir karar çünkü her ne kadar sonradan değiştirmek mümkün olsa da, mağazanızın adresini değiştirmek markanızın bilinirliğini olumsuz etkileyecektir.

Online mağazanızın alan adı ile ilgili olarak iki konuda karar vermemiz gerekiyor. Bunlardan birincisi web adresinizin orta bölümü ki bu bölüm mümkünse marka adınız olmalı. İkinci önemli bölüm ise adresinizin uzantısı ki bunun için farklı seçenekler mevcut:

Online mağazanız ve markanız için en iyi alan adını seçtikten sonra ikinci adıma geçebiliriz...

Mağazanız için en uygun platformun belirlenmesi

Bu adımda online mağazanız için en uygun e-ticaret platformunu seçeceğiz.

Bir Shopify Partner olarak, benim öncelikli önerim mağazanızı Shopify platformu üzerinde kurak olacaktır. Ancak ihtiyaçlarınıza ve imkanlarınıza göre farklı alternatifleri de değerlendirebiliriz.Online mağazanızı herhangi bir platform (Wix, BigCommerce, Ecwid vb.) üzerinde hayata geçirebiliriz. Bu seçimi yaparken aşağıdaki kriterlere göre hareket edebiliriz;

  • Tasarım esnekliği
  • Hazır şablon opsiyonları
  • E-ticaret araçları
  • Raporlama
  • Maliyet
  • Ödeme kabul seçenekleri
  • Yönetim kolaylığı

Geliştirme

Online mağazamızın alan adını ve mağazamızın altyapısını oluşturacak platformu seçtik, şimdi sıra sitemizin geliştirmesine geldi. Geliştimre aşaması birkaç aşamadan oluşur.

Sitenin şablonu (template) mağazanızın genel olarak nasıl görüneceğini (header, body, footer vb.) belirler ve responsive olmasını yani kullanılan cihaza göre (masaüstü, tablet, telefon) sitenin görünümünü ayarlamasını sağlar. Ayrıca online mağazanızda ürün ve katalogların nasıl görüneceğini, hangi müşteri bilgilerinin alınacağını, sepet ve ödeme adımlarını belirleyerek müşterinizin online mağazanızdaki deneyimini belirler.
Online mağazanız için seçtiğimiz platformda sunulan, ücretli veya ücretsiz şablonlardan birini kullanabiliriz.

Bir sonraki aşama ise markanıza özel logo, görsel ve renkleri kullanarak mağazanızı özelleştirmek olacaktır. Bu şekilde müşterilerinizin ´sizin online mağazanızı´ ziyaret ettiklerini hissetmelerinden emin olacağız.
Eğer henüz markanızın logosunu, görsellerini ve renklerini belirlemediyseniz ve yardıma ihtiyacınız varsa, marka & grafik tasarım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
En son aşamada yapacağımız ise online mağazanız için SEO yani arama motoru optimizasyonunu tamamlamak olacak. Bu çok önemli bir aşama çünkü SEO ile müşterilerinizin arama motorlarında online mağazanızı bulmalarını garantiye almış olacağız.

Entegrasyon

Online mağazanız tabii ki tek başına olmayacak! İşinizi yürütürken kullandığınız diğer sistemlerle, pazarlama araçları ve sosyal medya hesaplarıyla entegrasyon gerekecek.

Eğer bir fiziksel mağazanız varsa stok yönetimi en önemli adımlardan biri olacak. Mevcut stok yönetim sisteminizin entegrasyonunu sağlamaya çalışağız. Eğer stok yönetim sisteminiz yoksa, fiziksel ve online mağanızdaki stok takibini kolaylaştırmak için bir sistem de geliştirebiliriz.

Mağazanızdan hangi yöntemlerle ödeme kabul edeceğiniz tercihlerinize göre şekillenecek. Kredi kartı, paypal, banka transferi veya diğer herhangi bir yöntem mağazanızla entegre edilebilir. Dilerseniz tercih ettiğiniz yöntemi sağlayan tedarikçiler konusunda sizi yönlendirebiliriz.

Markanızın sosyal medya hesaplarının (twitter, instagram, facebook vb.) online mağazanızda yer alması müşterilerinizin markanızla bir güven ilişkisi kurmasına yardımcı olacaktır. Sosyal medya kanallarının entegre edilmesi, müşterilerinizin mağazanızdaki deneyimlerini paylaşmasını da kolaylaştıracaktır.

Bunların yanı sıra, Facebook veya Google Marketing gibi farklı pazarlama araçları da online mağazanızla entegre edilebilir. Bu sayede sadece online mağazanızı yönterek farklı satış kanallarına da sahip olabilirsiniz.

Testler

Online mağazanızı açmadan önce mutlaka tamamlanması gereken aşamaya geldik, testlerin tamamlanması.

İlk önce, geliştiriciniz olarak biz mağazanın tüm fonksiyonlarını test edip gerekli düzenlemeleri ve hata ayıklamalarını yapacağız. Bizim testimiz tamamlandıktan sonra sıra sizin kullanıcı kabul testini yapmanıza gelecek. Bunu yaparken size yardımcı olması için size test senaryolarını sağlayacağız, tabii kendis senaryolarınızı da eklemeniz ve ilave testler yapmanız sorunsuz bir başlangıç yapmamıza çok faydalı olacaktır..

Test sonucundaki bulgularınıza göre son düzenlemeleri ve hata ayıklamalarını tamamlayacağız ve online mağazanız başlangıca hazır hale gelecek.

Eğitim & Site Açılışı

Herşey hazır ve online mağazanızı artık müşterilerinizle buluşturabiliriz. Fakat bundan hemen önce sitenin yönetimi için gerekli olan eğitimleri size vereceğiz.

Mağazanızın yönetimi ile ilgili tüm soruların cevaplarını aldığınızda online mağazanızı müşterilerinizle buluşturacağız ve online satışa başlayacağız.